Sağlık ve Rehberlik Merkezi


Hastaların Hazırlanmasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Yemek Durumu:

Tercih edilen son yemekten sonra yaklaşık 12-14 saatlik açlık sonrası kanın alınmasıdır. Bu, birçok analizlerde yiyecek alımı sonrası oluşan lipemiye bağlı yanlışlıkları önlemiş olur. Kan lipid düzeyine bakılacaksa hastanın en az 16 saatlik bir açlığa sahip olması ve özellikle trigliserit ölçümü için yaklaşık 48 saat süreyle hiç alkol de almamış olması tercih edilmelidir.

Diürinal değişim:

Kandaki elemanların çoğunun konsantrsyonları diürinal değişim gösterir. Bu sebeple sabah saatleri kan alımı için en uygun saatler olarak kabul edilir.

Vücudun durumu:

Hastanın vücud pozisyon durumuna bağlı olarak intravasküler ve intertisyel kısımlar arasında sıvı giriş çıkışı olmakta ve proteinlerin, proteine bağlı maddelerin, kan lipid ve hücre komponentlerinin konsantrsyonları değişmektedir. Kan herzaman hastadan aynı pozisyonda alınmalıdır. Önerilende hasta dik oturur pozisyonda iken kanın alınmasıdır.

İlaçlar:

Bir ilacın analitik bir sonuca etkisinden şüpheleniyorsa, eğer mümkünse kan örneği alınmadan birkaç gün önce eğer sakıncası yoksa ilacın kesilmesiya ya da kullanılan ilacın tetkik sonuç kağıdına belirtilmesi uygun olur.